تولید آلومینیوم جهان

امیررضا سلیمانی نسب (کارشناس گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین المللی فولادتکنیک)

 تولید آلومینیوم اولیه در جهان در سال ۲۰۲۱ به رکورد بی سابقه ۳/ ۶۷ میلیون تن رسید. این مساله از آنجا اهمیت دارد که جهان (و به خصوص چین) در سال ۲۰۲۱ با مشکل تامین انرژی مواجه بوده است. با توجه به فشار تقاضای آلومینیوم جهانی و عدم عرضه متناسب آن، افزایش قیمت های آلومینیوم در شرایط حاضر دور از ذهن نیست.

در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به نسبت نیمه اول، تولید آلومینیوم اولیه در چین کاهش یافت. افزایش مشکلات تامین انرژی و نیز محدودیت های (محیط زیستی) تولید در چین مهم ترین دلایل این کاهش تولید هستند. در واقع دولت چین نظارت بیشتری بر قیمت انرژی و مصارف آن در صنعت دنبال کرده که این مساله در صنعت آلومینیوم و فولاد چشمگیر خواهد بود.

تولید آلومینیوم جهان

میزان مصرف انرژی تولیدکنندگان آلومینیوم اروپا همواره جزو کم مصرف ترین در جهان است. همچنین ردپای کربن تولید آلومینیوم اولیه در اروپا بیش از ۵۰ درصد کمتر از میانگین جهانی است. اما با وجود این بین تابستان و تا انتهای زمستان ۲۰۲۱، قبوض برق تولیدکنندگان آلومینیوم اروپایی ۳۰۰ درصد افزایش یافت. به طور متوسط، در سالیان گذشته هزینه انرژی حدود ۴۰ درصد قیمت تمام شده آلومینیوم بوده، اما در صورتی که قیمت های برق ۶ماهه دوم سال ۲۰۲۱ مبنا قرار گیرد، انرژی نزدیک به ۸۰ درصد قیمت تمام شده آلومینیوم را شامل می شود.  با وجود تمام مشکلات مطرح شده پیش بینی می شود تولید آلومینیوم اولیه در سال ۲۰۲۲ با ۸/ ۱درصد افزایش به بیش از ۷۰میلیون تن در سال ۲۰۲۲ برسد. در منطقه اتحادیه اروپا برخی واحدهای کشورهای فرانسه، رومانی، هلند، اسپانیا، اسلوونی و اسلواکی برنامه کاهش ظرفیت یا تولید عملیاتی را خواهند داشت. اما در سایر کشورهای اروپا احتمال افزایش تولید بین ۹/ ۳ تا ۶ درصد وجود خواهد داشت. در روسیه نیز شرکت روسال اعلام کرده تولید آلومینیوم اولیه خود را در سال ۲۰۲۲ در شهر «تایشت» مجددا از سر خواهد گرفت.

تولید آلومینیوم جهان

در منطقه آمریکای جنوبی و شمالی، با سرمایه گذاری شرکت های South۳۲ و Alcoa شاهد افزایش ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه خواهیم بود. در منطقه آسیا شرکت Vedanta هند در سال ۲۰۲۱ تولید آلومینیوم اولیه خود را بیش از ۳۰۰هزار تن افزایش داد و پیش بینی افزایش بیشتر تولید را برای سال ۲۰۲۲ متصور کرده است. در اندونزی بعد از افزایش قابل توجه ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه در سال های اخیر، در سال ۲۰۲۲ نیز افزایش ظرفیت تولید آلومینیوم در منطقه شمال کالیمانتان اندونزی پیش بینی شده است. در چین نیز اضافه شدن حداقل ۲ میلیون تن به میزان تولید آلومینیوم اولیه این کشور در پاسخ به اضافه تقاضای داخلی سال ۲۰۲۱ محتمل خواهد بود. به طور کلی، پیش بینی می شود تولید آلومینیوم اولیه جهان در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۷۰ و ۳/ ۷۱ میلیون تن باشد و در مقابل تقاضای جهانی آن با رشد بیشتری به ۷۳ و ۵/ ۷۵ میلیون تن افزایش یابد. به عبارت بهتر، بازار جهانی آلومینیوم همچنان قیمت های بیشتری را نسبت به میانگین بلندمدت خود تجربه خواهد کرد. صنعت آلومینیوم به طور کامل تر در چهارمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته با نگاهی به تولید و بازار از ۱۶ تا ۱۸ا سفند۱۴۰۰ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد شماره 5397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *